Ovog vikend, 8. – 9. studenog održana je u Nadbiskupijskome pastoralnom institutu u Zagrebu Katehetska jesenska škola za odgojitelje u vjeri s temom „Zadivljenost kao načelo odgoja u predškolskim ustanovama“.
Na samom otvaranju, s. Julijana Vojković, voditeljica DV Brat Sunce zajedno s djecom iz grupe „Cvjetići“ imala je Molitveni uvod u rad škole. Nakon uvodnih pjesama i molitve izv. prof. dr. sc. Ivica Pažin uputio je pozdrave i uvodnu riječ.
Predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju i novu evangelizaciju đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić na početku Škole prenio je pozdrave nadbiskupa i biskupa Hrvatske biskupske konferencije, te se osvrnuo na temu Škole: „Katehetska škola pred nas danas stavlja ono pronalaženje tumačenja riječi neshvatljivo koje je ostalo nedotaknuto u iskustvima djece; onakvo kakvo jest u svojem korijenu, a kojemu bismo se svi trebali vratiti! Neshvatljivo kao znak divljenja i čuđenja nad ljepotom svijeta; kao otkrivanje uvijek dobroga u čovjeku; kao dodir s trenucima svetosti u malim i velikim pripovijestima; kao nešto što još nije u potpunosti vjera na jednoj zreloj razini, ali jest vjera potpunoga i otvorenoga predanja Bogu, kojega želimo djeci približiti u vjerskom odgoju u predškolskim ustanovama. A što je drugo izrada malenoga broda, nakon slušanja priče o Noi, nego duboka čežnja za pobjedom nad poplavama ovozemaljskoga nasilja i zla? Što je drugo pravljenje košarice, nakon priče o rođenju Mojsija, nego stvaranje prostora za spašavanje dobra u čovjeku, s kojim Bog računa? Vjera djece rane i predškolske dobi dolazi izvana i gnijezdi se u njihova srca ne poput neke pridošlice i tuđinca, nego kao netko ili nešto čije je boravište od davnina namijenjeno u srcu djeteta. Ne pružiti mogućnost djetetu da toga Neshvatljivog, kojega zovemo Bogom, ne upoznaju; ne dati im priliku da stvarnost oko sebe uče odmalena doživljavati kao najveće čudo – jer je stvoreno od Boga; ne dati im mogućnost iskusiti pomirenje koje naviješta i pokazuje Isus Krist u susretima s različitim osobama, značilo bi prepuštati dijete onome neshvatljivom ovoga svijeta, životu bez nade i krajnjega smisla“.
Riječi pozdrava uputili su i viši savjetnik za vjeronauk pri AZOO Tomislav Tomasić i nova viša savjetnica za predškolski odgoj u NKU HBK Anita Tolić.
Uslijedilo je predavanje prof. dr. Nevena Hrvatića „Zadivljenost kao načelo odgoja u svijetu bez čuda“. Istaknuo je da je zadivljenost, kao načelo odgoja, gotovo nedostupna odraslima, pa im ju je teško cjelovito razumjeti i transponirati na odgoj djece, budući da su odrasli dionici „svijeta bez čuda“ u kojem je malo što ostalo tajanstveno, nepoznato, nedokučivo. No, djeca se ne trebaju „učiti“ zadivljenosti, jer je ona dio njihova odrastanja, bilo kroz cjelovitost doživljaja ili idealizaciju. Premda se djeca mogu lako zadiviti, ipak kod njih ne dolazi do brzih razočarenja, već se adaptiraju prema novim pozitivnim emocijama.
Rad Katehetske jesenske škole nastavio se i sljedeći dan, euharistijskim slavljem u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca. Nakon čega je uslijedilo predavanje prof. dr. s. Marije Pehar „Zadivljenost i čuđenje kao teološki princip pozornosti za Božju stvarnost“, tematska rasprava i pedagoške radionice.
Katehetsku školu organiziraju Nacionalni katehetski ured Hrvatske biskupske konferencije i Agencija za odgoj i obrazovanje.
(preuzeto:https://ika.hkm.hr)